اواپراتور بریز صفحه ای

اواپراتور بریز صفحه ای – بیلدینگ پلاس
اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای یخچال, اواپراتور صفحه ای دانفوس, اواپراتور صفحه ای چیست, اواپراتور صفحه ای دو مداره, اواپراتور صفحه ای کوچک, قیمت اواپراتور صفحه ای یخچال, قیمت اواپراتور صفحه ای, انواع اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای ایرانی, اواپراتور صفحه ای چیلر, خرید اواپراتور صفحه ای, فن اواپراتور

این چیلرها به صورت لوله کشی هر واحد به صورت جدا لوله کشی می گردد و به هر فن کویل ها و داکت فن کویل ها لوله کشی می گردد.

مهمترین مزیت مینی چیلرها باعث تفکیک مصرف انرزی واحد ها می گردد. گرمای نا محسوس و رطوبت هوا را جذب و باعث ایجاد محیط آسایش در فضای تهویه شده می گردد.

از آنجائیکه هوای سرد سنگینتر از هوای گرم می باشد لذا تا حد امکان بایستی اواپراتورها را نزدیک سقف سالن نصب کرد از طرفی بایستی به این نکته نیز توجه داشت که برای گردش آزاد هوا در قسمت بالایی کویلها ، فضای مناسبی میان اواپراتور و سقف در نظر گرفته شود .

در کندانسور هوایی، برای مایع سازی گاز مبرد، از هوا استفاده میشود. ولی در اواپراتور پرده دار، سطوح اولیه انتقال حرارت صرفا لوله ها هستند و پره ها به دلیل عدم تماس مستقیم با ماده مبرد، سطوح انتقال حرارت ثانویه نامیده می شود که حرارت را از هوای محیط جذب و به لوله های حامل مبرد هدایت می کند.

با ورود مبرد به اواپراتور مینی چیلر با توجه به فشار و دمای آب مبرد، به صورت بخار فوق گرم تبخیر شده و وارد کمپرسور می گردد.

مینی چیلرها عموما در حالت کلی دارای یک مدار لوله کشی که آب مینی چیلر را که گرما را از ساختمان یا پروسه صنعتی گرفته می شود و به در این فرایند به وسیله چرخش آب به وسیله پمپ، گرما را از فن کویل ها می گیرد و پس از ورود آب به مینی چیلر، دمای آب را پایین می آورد.

آب مینی چیلر برگشتی از اواپراتور با مبرد اصلی تبادل حرارت انجام داده و دمای آن کاهش می یابد و پس از انجام فرایند خنک سازی از چیلر به سمت فن کویل ها و پروسه صنعتی به واسطه پمپ به گردش می یابد.

در این قسمت هوای سرد گرمای محسوس را که شامل گرمای ناشی از اختلاف دمای خارج و داخل، گرمای تابشی و حرارت تولیدی توسط ساکنین و وسایل الکترونیکی می باشد را جذب کرده و دمای آن بالا می رود و در صنایع نیز آب سرد مینی چیلر وارد مبدل و پس از خنک کاری پروسه صنعتی دمای آب برگشتی افزایش می یابد. This w as gener᠎ated by G​SA  Con tent​ G en᠎er​ator​ Demover sion.

طراحی فین ها به صورت موجدار و نحوه قرارگیری لوله ها در افزایش راندمان دستگاه تاثیر گذار می باشد و طراحی اصولی و حساب شده این دستگاه در افزایش راندمان آن بسیار تاثیر گذار می باشد.

در ساخت چیلر رفت و برگشتی آبی ، عملکرد و راندمان چیلر علاوه بر اینکه به کیفیت اجزای اصلی چیلر مانند کمپرسور وابستگی زیادی دارد ، نحوه طراحی و ساخت اواپراتور چیلر همچنین ساخت کندانسور چیلر و حتی کیفیت ساخت سازه چیلر نیز در بهبود عملکرد سرمایشی چیلر تاثیر به سزایی می گذارد.

از این نوع مدار بندی معمولاً در سیستمهایی استفاده می شود که تغذیه مبرد آنها به حدی است که در انتهای کویلهای اواپراتور نیز ، مقداری مایع وجود خواهد داشت که سطح لوله ها رامرطوب نگه دارد .

هوای برگشتی از روی کویل سرمایی که داخل آن آب مین چیلر در حال گردش است عبور می کند. مثلا اواپراتور صفحه ای که به صورت گسترده به عنوان گرم کن در صنعت فرایند استفاده می شوند از سیالات کاری مانند مخلوط های هیدروکربن ها و هیدروکربن های خالص استفاده می کنند.

هستند ، البته سیالات دیگری در اوپراتورها استفاده می شوند که بعنوان گرمکن از مخلوط های هیدروکربن و هیدروکربن های نا خالص استفاده می کنند.

در اواپراتورهای صفحه ای از سیالات حاوی مخلوط های هیدروکربن و هیدروکربن های نا خالص به عنوان گرمکن به کار می رود. ᠎C​on te nt w as creat ed by GSA Conte nt G enerator Dem over sion!

به همین دلیل در چرخه ی تبرید ، برای انجام هر قسمت از لوازم جانبی و تجهیزات سردخانه ای گوناگونی استفاده می شود که با هم به صورت مشترک کار می کنند.

کشتی های دیزلی اغلب انرژی حرارتی تلف شده را به عنوان منبع انرژی برای تولید آب شیرین استفاده می کنند.

این لوله کشی ها به ترمینال و زون بندی داخلی تهویه مطبوع متصل می گردد و با گردش اب سرد مینی چیلر به داخل زون تحت تهویه، به محیط دفع می کنند.

بنابراین ظرفیت اواپراتور ، یعنی دبی گرمایی که از جداره های کویل اواپراتور عبور می کند را همانند مسائل دیگر سطوح انتقال از طریق هدایت را می توان از مبادله زیر به دست آورد .

مینی چیلر مانند دیگر دستگاه های تهویه و تبرید تراکمی دارای چهار قطعه اصلی کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور می باشد.

لازم به ذکر است که قطعه Evaporator، از بخش های اصلی سیستم تبرید محسوب می شود. هر اواپراتوری که برای کاربردی خاص ، انتخاب و یا طراحی می شود ، بایستی دارای ظرفیت انتقال حرارت مناسبی باشد که بتواند سرمای لازم را در شرایط کاری مورد نظر ایجاد نماید .

عیب اصلی این نوع مدار بندی اواپراتور آن است که بارگذاری مدارهای مختلف نا مرتب بوده و نمی توان برای هر مدار به اندازه ای که مبرد لازم دارد ، عمل تغذیه را انجام داد.

معمولا از سیستم های حفاظتی مختلف برای جلوگیری از این امر استفاده می شود که در آن جمله می توان به ترموستات کنترل فشار مکش و استفاده از فلو سوئیچ برای هشدار قطع جریان آب ستفاده کرد.

ابعاد فشرده این مبدلها باعث میگردد چیلرها به آسانی پکیج شده و زمان تولید دستگاه ها کاهش یافته که این امر با صرفه جویی اقتصادی همراه است.

پوسته و لوله؛ مبدلهای حرارتی پوسته و لوله از تعداد زیادی لوله کوچک تشکیل مبدل حرارتی صفحه ای پلیت شده است که درون یک پوسته استوانه ای قرار دارند.

هر چه این اختلاف دما بزرگتر باشد ، شدت گردش هوا ( دبی هوای عبوری از روی کویل ) بیشتر خواهد شد.

آب، هوا یا هر نوع سیالی که در این سیستم وجود دارد، با استفاده از تبادل حرارتی اواپراتور سرد خواهد شد.

مینی چیلرها عمدتا به صورت چیلرهای تراکمی هوا خنک تولید می گردد و عرضه می گردد. یکی از کاربردهای اصلی مینی چیلر جذب گرمای نا محسوس و رطوبتی که از طریق نفوذ هوا، ساکنین و تجهیزات حرارتی موجود در ساختمان به هوای و محیط ادارای و اتاق های سرور به محیط افزوده می گردد.

در مواردی که محصول با سطح خارجی اواپراتور در تماس مستقیم است ، انتقال گرما از طریق هدایت صورت می گیرد .

مینی چیلرا تا ظرفیت ۱۰ تن تبرید در ابعاد و اشکال یونیت خارجی کولر گازی می باشد و معمولا به صورت پشت بامی نصب می گردد.

صرفنظر از اینکه گرما چگونه بع سطح خارجی اواپراتور می رسد ، همیشه گرما از طریق هدایت از دیواره های کویل اواپراتور عبور کرده وبه مبرد داخل آن می رسد .

این مورد ، همیشه برای سرد کردن مایعات در جائیکه مایع با سطح کویل اواپراتور در تماس است ، صادق است .

یکی از ناراحتکنندهترین موقعیتهایی که هر صاحب خودرو میتواند تجربه کند، خرابی کولر است. دبی گرمایی که از محیط سرد شونده و از طریق دیواره های کویل اواپراتور را تشکیل داده و معمولاً برحسب ( kw ) و یا (Btu/hr) بیان می گردد .

گرما می تواند از طریق سه روش مختلف انتقال حرارت به اواپراتور برسد . در قسمت اول هوای سرد از طریق یک یا چند فن کویل (در صورتی که کاربرد تهویه مطبوع باشد) و یا آب سرد مبدل سیستم های تزریق پلاستیک و دیگر صنایع صنعتی توزیع می گردد.

عواملی که باعث افزایش عملکرد این نوع اواپراتورها می شوند ، همان عواملی می باشند که باعث افزایش عملکرد اواپراتورهای سرد کننده هوا و دیگر سطوح انتقال حرارت می گردند .

زیرا با افزایش تعداد این ردیف ها ، مقاومت مسیر در مقابل جریان گردش آزاد هوا افزایش یافته و در نتیجه ظرفیت کویل کاهش خواهد یافت .

در چیلرهای آب خنک میزان صدای ایجاد شده توسط کمپرسور، اندکی کمتر از چیلرهای هوا خنک است. برای عملکرد درست اواپراتور چیلر باید میزان و کیفیت مبرد ورودی به کویل آن کنترل شود.

در جدول زیر محدوده ظرفیت سرمایی ، انواع مبرد و وسایل مورد استفاده برای کنترل تغذیه مبرد ، در بعضی از اواپراتورهای سردکننده مایع ارائه شده است .

در سردخانه و سیستم تهویه مطبوع، کمپرسور و کندانسور و سیستم کنترل به صورت یک مجموعه و روی یک شاسی نصب میشود که به آن کندانسینگ یونیت می گویند.

اختلاف دما بین هوای عبوری از کویل مدار اول خیلی بیشتر از مدار آخر بوده و بدین جهت مدار اول به مبرد بیشتری نیاز خواهد داشت .

در قدم اول اواپراتور ماده را خنک میکند و سپس این ماده طی عملیاتی محیط را خنک می کند .

روش اول معمولا برای یخچال های ساده روش دوم برای سردخانه ها و روش سوم برای یخچال های دارای سیستم دیفراست اتوماتیک استفاده می شود.

کویل پره دار نسبت به اواپراتور ساده سطوح حرارتی بیشتری دارد و در ظرفیت یکسان، نسبت به اواپراتور لوله ای و صفحه ای، فضای کمتری را اشغال مینماید و لذا استفاده از آن موجب صرفه جویی قابل ملاحظه ای در فضا میشود.

مینی چیلر شباهت و تفاوت های زیادی با کولرگازی ها دارد. هنگامی که از سیکل تبرید تراکمی مینی چیلر صحبت می گردد، در سرمایش ساختمان و صنایع سخن به میان می آید؛ اغلب سیستم های انبساط مستقیم مانند کولر گازی به تجسم می گردد.

بنابراین تولید چیلر های کوچک در اصطلاح مینی چیلرها که به دلیل فراهم بودن کندانسور در ظرفیت ۵ تا ۲۰ تن طراحی و ساخته می گردد، که بسیار جهت چیلرهای صنعتی و چیلرهای آپارتمانی کاربرد فراوان دارد.

امکان تامین تناژ های بالا را نیز دارد. این بخش برخی از مزایا و معایب اصلی PHE را در مقایسه با مبدل های حرارتی پوسته و لوله ارائه می کند.

همچنین به راحتی تعمیر و تمیز میشوند و از معایب آنها میتوان به وجود واشرهای بزرگ اشاره کرد. در این بخش مزایا و معایب سه نوع اواپراتور چیلر در یک جدول به صورت مختصر به شرح ذیل آورده شده است.

تعداد ردیف کویلهایی که بر روی یکدیگر در یک صفحه قائم قرار می گیرند ( درحالت سقفی )بهتر است که بیش از دو ردیف نباشد .

کولرگازی از لحاظ عملکرد یا ظرفیت سرمایش معایبی دارند که کاربرد آنها را در مجتمع های مسکونی، صنعتی، تجاری و اداری بزرگ با محدودیت هایی مواجه هستیم.

در تبادل حرارتی که در دستگاه اواپراتور صورت می گیرد. همین مسئله موجب شده که تبادل دما داخل یخچال با محیط اطراف به خوبی انجام نشود.

لوله ها با استفاده از یک بسته لوله یا “پشته لوله” در سیلندر قرار می گیرند که می تواند دارای صفحات لوله ثابت (به طور دائمی بر روی بدن ثابت باشد) یا در مورد مبدل های حرارتی Thermmex یک پشته لوله شناور است که اجازه می دهد بسته نرم افزاری لوله گسترش یابد و با شرایط مختلف گرما منقبض می شود و همچنین اجازه می دهد بسته نرم افزاری لوله برای سرویس و نگهداری به راحتی جدا شود.

این چیلر ها در ظرفیت های مختلف مورد مصرف قرار میگیرد. چیلر ها در لغت به معنای آب سرد کن می باشد که جهت تولید آب سرد در تهویه مطبوع و صنایع مختلف از قبیل پزشکی، صنعت چاپ، صنعت لیزر و دستگاه های تزریق پلاستیک قابل استفاده می باشد.

از آنجا که چیلر تراکمی ، برای تمام مراحل از انرژی الکتریکی استفاده می کند ، مصرف برق آن بالاتر است.

در حالی که این جزء میتواند چندین سال در برابر استفاده مداوم مقاومت کند ممکن است بدون نشانه قابل دیدن معیوب شده و از کار بیفتد.

لوله های فولادی در اواپراتور بزرگ و اواپراتوری که با آمونیاک کار میکند بکار میرود و لوله های مسی در اواپراتور کوچکتر که با مبردهایی با ترکیبات کلروفلور کار میکنند مورد استفاده قرار میگیرد. This po st was w ri​tten ᠎by GSA C ontent Generator D᠎emov᠎ersi​on᠎.

لذا در صورت استفاده از مبرد R410A یا هر نوع مبرد با فشار کندانسینگ بالاتر از 30 بار حتما باید از این تایپ اواپراتور صفحه ای اوندا استفاده نمود.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.