اوپراتور پلیتی و قیمت آن

شرکت آساگروپ اصفهان
اواپراتور پلیت , اواپراتور پلیتی

اواپراتورها بر حسب طراحیهای متفاوت میتوانند بین مبرد و هوا، و یا بین مبرد و یک مایع دیگر مثل آب تبادل حرارت برقرار کنند.

در این نوع پیلو پلیت دو ورق با ضخامت های متفاوت استفاده می شود و با باد کردن آن تنها سمتی که ضخامت کمتری دارد تغییر شکل می دهد.

در حال حاضر در چیلرهای تولید داخل ایران عمدتا از اواپراتورهای پلیتی معروف به CBE استفاده می شود که شرکت سازنده آن به نام SWEP دامنه وسیعی از این نوع اواپراتور را تولید و به بازار عرضه نموده است.

گاز گرمی که از قسمت بالای کندانسور وارد می شود، چون تحت فشار است به محیط سرد (لوله های مسی) برخورد کرده و مایع شده و در پائین کندانسور جمع می شود.

این حباب با توجه به درجه حرارت گاز لوله مکش کمپرسور، روی دیافراگمی که در قسمت فوقانی شیر وجود دارد اثر گذاشته و با افزایش حرارت جداره لوله که به علت وجود بار حرارتی بیشتر در اواپراتور می باشد شیر را باز نموده و ماده مبرد بیشتری را وارد اواپراتور می کند و برعکس با کاهش بار حرارتی در اواپراتور و اثر آن روی جداره لوله مکش، دیافراگم شیر، مسیر ماده مبرد را بسته نگه می دارد.

به علت کم فشار بودن داخل اواپراتور و جذب حرارت از آب در گردش داخل پوسته اواپراتور، بقیه مخلوط مایع و گاز نیز در مسیر داخلی اواپراتور به تدریج تبخیر و مبرد به صورت گاز وارد کمپرسور می شود.

مبرد پس از تبخیر کامل از سمت اواپراتور به طرف کمپرسور انتقال پیدا می کند. کندانسور همان گونه که در سیکل تراکمی تبخیری گفته شد کمپرسور گاز داغ تحت فشار را به سمت دستگاهی به نام کندانسور هدایت می کند که در آن مبرد تبدیل به مایع می گردد.

هر چه سطح به هادی بیشتر باشد حرارت سریعتر هدایت میشود بدین معنی که در مبدلها بجای استفاده از یک لوله با قطر بزرگ، از یک دسته لوله با قطر کم استفاده میشود که این عمل سطح را به منظور انتقال حرارت افزایش میدهد.

اواپراتور صفحه ای تخت از یک سری لوله های مسی تشکیل شده است که از داخل یک صفحه عبور می کنند، وجود این صفحه انتقال حرارت را افزایش می دهد.

طرز کار آن بدین صورت است که تعداد زیادی صفحه در کنار هم قرار گرفته اند و در فضای خالی بین صفحات و با الگوی یکی در میان، سیال داغ و سیال سرد جریان می یابد و حرارت به واسطه دیواره صفحات منتقل می شود.

سیال مایع با گرفتن حرارت از هوا، کم کم به حالت گازی تغییر فاز می دهد. در طول تغییر حالت مایع باقی مانده به گاز، مبرد بدون تغییر دما مقدار زیادی حرارت را جذب میکند.

چیلرها به دو دسته تراکمی و جذبی تقسیم میشوند در چیلر جذبی انرژی مورد مصرفی به صورت حرارت می باشد و در چیلر تراکمی مصرف به صورت انرژی الکتریسته میباشد. This data has  be᠎en c re​ated by ​GS​A Co᠎nten​t Ge nerato r ᠎DE MO .

ابتدا آنکه دو سیال با هم ترکیب نشوند و همزمان میزان نرخ انتقال گرما حداکثر میزان ممکن باشد. ابتدا باید ظرفیت برودتی اواپراتور را بر اساس ظرفیت چیلر در نظر بگیریم.

کندانسورها وسایل انتقال حرارت یا مبدل حرارتی می باشند که در آنها حرارت بخار مبرد داغ از طریق سطوح لوله ها به عامل تقطیر (در چیلرهای آبی آب برج خنک کننده عامل تقطیر است) منتقل شده و در اثر آن بخار مبرد ابتدا تا دمای اشباع سرد و سپس به مایع تبدیل می شود.

RMD بلافاصله قبل از اواپراتور قرار میگیرد، به طوری که گاز سرد درون اواپراتور میتواند حرارت را از آب درون اواپراتور جذب کند.

اما اگر بخواهیم آن را در تراس قرار دهیم ، فن ها را در جلو قرار می دهند. چیلرها در صنایع جهت خنک کاری ماشین آلات، مواد و محصولات و در تهویه مطبوع جهت خنک کردن هوای عبور از فن کویل و یا هواساز میباشد.

صفحه پلیت ها میکروارگانیسم هایی که در داخل شیر و یا خامه باعث فاسد شدن آن می شوند را از بین می برند و با انتقال سریع حرارت باعث می شوند که بدون از بین رفتن مواد مغذی شیر و یا دیگر مواد غذایی هر چه سریع تر استرلیزه شوند.

انبساط یا انقباض به تنهایی ممکن است موجب شکستن و یا خمیدگی لولهها شود، لذا اختلاف درجه حرارت دو سیال که با هم تبادل حرارت میکنند نباید زیاد باشد، مبدلهای سر ثابت مواقعی بکار میروند که تغییرات درجه حرارت محدود باشد.

از مهم ترین عواملی که ممکن است باعث پایین آمدن راندمان کاری این مبدل ها شود، رسوب گذاری دستگاه می باشد، تنها کاری که برای جلوگیری از این کار باید انجام شود رسوب گیری هر روزه ی دستگاه می باشد بخصوص در مبدل هایی که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند بایستی هر روزه رسوب گیری شوند، البته در تولیدی این دستگاه ها می توان از سیستم رسوب گیر استفاده کرد تا عملیات رسوب گیری به صورت اتومات صورت گیرد، این مبدل ها از بهترین دستگاه هایی هستند که برای پاستوریزه و استریلیزه کردن شیر مورد استفاده قرار می گیرند.

در اواپراتور های سیلابی مبرد بیشتری شارژ می گردد به همین علت باید بررسی های بیشتری برای نشتی چیلر انجام شود.

کمپرسور چیلر قلب اصلی و اولین جزو از اجزای چیلر تراکمی میباشد که وظیفه گردش مبرد در سیکل بر عهده آن میباشد.

اواپراتور یکی دیگر از اجزای چیلر تراکمی می باشد که در واقع نوعی م بدل حرارتی است که حرارت را از آب که در چیلر بایستی سرد شود، جذب کرده و به مبرد در حال تبخیر یا جوشان انتقال می دهد.

تعداد شیارها و همچنین زاویه بین صفحات از عوامل بسیار ضروری و مهم در انتقال حرارت در بین صفحات می باشد.

در سیستم های تبرید تمیز نگه داشتن مدار گاز فوق العاده مهم و با اهمیت است. بهره برداری به دو صورت می باشد بهره برداری تهویه مطبوع بهره برداری دائم کار سالانه در تهویه مطبوع، بهره برداری بصورت فقط مصرف تابستانه می باشد ولی در بهره برداری دائم سالانه نکته خیلی مهم و حائز اهمیت بحث تغییرات دمایی در زمستان است نسبت به تابستان و یا طی روز و شب زمستان باشد که تغییر شدید فشار کندانسور چیلر را به دنبال دارد که این تغییر شدید باعث کاهش فشار در اواپراتور و در نهایت راندمان سیستم چیلر با توجه به جداول TS گازهای مبرد می گردد.

در مواردی که نیاز است تا یک سمت پیلو پلیت صاف باشد ( مثلا در خنک کردن مخازن شیر) پیلو پلیت سینگل (single embossed) پاسخگوی نیاز شماست.

صفحه پلیت ها دارای فن و کویل می باشند، فن استفاده شده در این دستگاه ها با دمیدن هوا در طی مراحلی بین کویل ها باعث خنک و سرد شدن سیالات در دستگاه می شود.

این دستگاه مجهز به دو صورت پوسته ای (لوله ای) و صفحه ای قابل طراحی است، به صفحه کاربردی در پلیت کولرهای صفحه ای درای کولر گفته می شود و عملکرد درای کولر همانند رادیاتور هوا خنک می باشد.

3. قیمت اواپراتور پلیت U شکل در ارزان ترین سطح نسبت به سایر مبدل ها قرار دارد و خرید آن کاملا مقرون به صرفه خواهد بود.

اساسا مبدل های پلیتی دارای ضرایب انتقال حرارت بالاتری به نسبت ۲ تا ۴ برابر مبدلهای حرارتی پوسته و لوله می باشد که این امر از تلاطم بالاتر جریان در آنها ناشی می گردد.

شیر انبساط ترموستاتیکی یک واحد کاملا اتوماتیک است که دارای یک حباب حساس (بالب) بوده که در روی لوله مکش کمپرسور نصب و نسبت به حرارت حساس می باشد.

ساختار مبدلهای حرارتی به گونهای است که روند تبادل حرارت را تسریع میکند. رایج ترین در بازار ایران است. برای جلوگیری از وقوع چنین فشارهای خطرناکی از شیر اطمینان در چیلرها استفاده می شود.

این نوع اواپراتور طی سالهای اخیر وارد صنعت تهویه مطبوع ایران شد، و به عنوان مبدل حرارتی در انواع چیلرها توسط کارخانه های سازنده مورد استفاده قرار می گیرند.

سپس بر اساس فضای موجود و یا کاربرد اواپراتور ، نوع آن مشخص شود. در موقع ساخت اواپراتور در کارخانه های سازنده پس از قرار دادن ستاره آلومینیوم در داخل لوله های مسی، آنها را از یک غلطک عبور می دهند تا ستاره ها محکم به جداره داخلی چسبیده و در موقع عبور مبرد از داخل لوله مسی از جای خود حرکت نکنند.

شیر انبساط دستگاهی است که مقدار مایع مبرد ورودی به اواپراتور را به طور خود کار کنترل نموده و اجازه می دهد به میزان لازم مایع مبرد وارد اواپراتور چیلر گردد.

از مزایای اواپراتور خشک این است که هزینه نگهداری پایینی دارد و در فضای آزاد نصب می شود. وظیفه شیرانبساط کنترل میزان مبرد ورودی به اواپراتور است.

در کندانسور آبی نیز مثل اواپراتور دارای لوله مسی پرس شده (والس زده شده) است سایز لوله های کندانسور آبی معمولا سایز یا اینچ می باشد و قسمتی اینروکروپ در پشت لوله قسمت گاز انجام شده است.

توصیه می کنیم ، خریدتان را کاملا رسمی و قانونی انجام دهید تا در صورت بروز هرگونه مشکل در فرایندهای قبل از خرید ، حین خرید و یا پس از آن ، قدرت حقوقی لازم را داشته باشید.

بافل ها : بافل قطعه ایست که بصورت عمود روی لوله ها نصب می شود و به آب حرکت سینوسی می دهد تا مسیر برای آن طولانی تر شود و انتقال حرارت بهتر انجام شود.

در کندانسورهای آبی خارجی لوله های مسی برای ایجاد سطح انتقال حرارت بیشتر، فین زده می شود (منظور بدون براده برداری با عملیات سرد مکانیکی ایجاد پره می شود) در کندانسورهای آبی، آب برج خنک کن از قسمت زیرین قالپاق کندانسور وارد آن شده و از قسمت بالای آن خارج می شود.

وظیفه کمپرسور چیلر ایجاد جریان مبرد، اختلاف فشار بین قسمت فشار بالا و فشار پایین را ایجاد میکند. با قرار دادن صفحات ایست در مرحله ی مبدل، می توانید راندمان این مبدل ها را افزایش دهید.

این مبدل ها به دو صورت پوسته و لوله ساخته می شوند و از ویژگی های متمایزی برخوردار می باشند و کاربرد متفاوتی دارند.

این لوله ها نیز مانند کندانسور آبی از دو طرف به تیوب شیت پرچ شده اند. در اواپراتورهای پوسته و لوله، لوله های مسی را به تیوب شیت ها پرچ می کنند تا در صورت نیاز به تعویض لوله های مسی این کار به راحتی صورت گیرد.

کمپرسور چیلر را برحسب نیاز در اندازه های مختلفی می سازند. شیر انبساط از نقطه نظر ساختمان داخلی دارای انواع مختلفی است.

کندانسور یا دستگاه تقطیر در چیلرهای آبی، دستگاهی است که گاز خروجی از کمپرسور را تقطیر و تبدیل به مایع می کند.

همانطوری که در بررسی سیکل تراکمی تبرید گفته شد شیرانبساط یکی از اجزای چیلر تراکمی بوده و نقش حساسی را عهده دار است.

شیر شارژ گاز یا شیر تغذیه در مدار مایع چیلرها در کارخانه سازنده نصب می شود و از اجزای چیلر تراکمی می باشد.

در این مقاله به بررسی اجزای چیلر تراکمی پرداخته و هر یک از قطعات چیلر تراکمی را بررسی می کنیم.

این قطعه دستگاه را از نظر میزان فشار به دو قسمت با فشار بالا و فشار پایین تقسیم می کند.

چیلرهای صنعتی با مسیر بسته (closed-loop) یک سیال خنککاری تمیز و یا آب تمیز همراه با افزودنیهای نگهدارنده را در شرایط دما و فشار ثابت سیرکوله میکنند تا پایداری و اثربخشی تجهیزات آب-خنک را افزایش دهند.

کندانسورها (condensers) میتوانند هوا-خنک (air-cooled condenser)، آب-خنک (water-cooled condenser) و یا تبخیری (evaporative condenser) باشند. با هر کدام از این نوع چیلرهای هوا-خنک و یا با خنککاری تبخیری نیازی به برج خنککنی که در فاصله زیاد قرار میگیرد وجود ندارد.

بدنه ی این مبدل ها از جنس استیل 316 ساخته شده است، این نوع استیل از بهترین و با دوام ترین فلزاتی می باشند که در ساخت تجهیزات صنعتی استفاده می شود و از جمله فلزات استانداردی هستند که به هیچ وجه دچار زنگ زدگی و ساییدگی نمی گردد.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.