بال ولو خارجی چیست و چه کارایی دارد؟

از آنجایی که شیرآلات استیل اغلب تحت فشار و دما بالا قرار دارند لذا بی نقص بودن و یک دست بودن آن اهمیت ویژه ای دارد.

قطعات بال ولو

در این بخش به معرفی تقسیم بندی انواع ولو بر اساس عملکرد یا به عبارت دیگر، معرفی کاربردهای شیرآلات صنعتی میپردازیم.

تصویر متحرک زیر، نحوه عملکرد این نوع ولو را نمایش میدهد. تصویر زیر، نحوه عملکرد این نوع شیر را نمایش میدهد.

نحوه استفاده از ولوهای یکطرفه به مکانیزم عملکرد انواع آنها بستگی دارد. نکته دیگری که در ارتباط با ولوهای سوپاپی بایستی موذد توجه قرار گیرد، اینست که میزان کاهش جریان در این نوع ولوها به مراتب بیشتر از سایر ولوها می باشد.

این ولوها را می توان یک ابزارتمام اتوماتیک نامید , به دلیل اینکه برای انجام تغییرات و کاهش فشار دارای ساختمانی بخصوص است که این کار را بدون انتقال انرژی انجام می دهد.

بال ولو ترنیون ، شیر توپی ترنیون ، فروش بال ولو Trunnionبال ولو ترنیون یک شکل از شیر توپی.. انواع شیر توپی کلاس 150, بال ولو فولادی گازی, فروش انواع بال ولو فلنجی – انواع بال ولو – Types of Ball Valve – انواع بال ولو شیر توپی (BALL VALVE)، یک شیر ربع چرخشی (quarter-turn) است که از یک دیسک توپی شکل برای توقف یا شروع جریان استفاده میکند.

به همین دلیل، یک شیر ایزوله (معمولا از نوع توپی) در مسیر لولهکشی زیر سینک تعبیه میشود. با قرار دادن عملگر این شیر بر روی وضعیتهای مختلف میتوان آب عبوری از سیستم لولهکشی را به سمت محل فیلتر (تصفیه) یا فاضلاب (تخلیه) هدایت کرد.

بر روی عملگر این شیرها، چندین حالت کاربری تعریف شده است. شیر پروانه ای از خانواده شیر هایی با نام quarter ( چهار قسمتی ) است .

به دلیل ضربات ناشی از جریان دارای سرعت بالا ، سریعا فرسایش می یابد. در بخشهای بعدی به معرفی تمامی موارد بالا خواهیم پرداخت.

همان طور که می دانیم شفت کشو را بالا و پایین می برد و به این گونه مقدار و میزان باز و بسته کردن ولو را کنترل می کند.

بال ولو یک اینچ

تا زمانی که دسته شیر به اندازه 90 درجه نچرخد شیر عمل نمی کند. همانگونه که تا اینجا گفتیم شیرهای برقی دارای انواع گوناگونی می باشند که شما متناسب با کاربردش می توانید از انواع آن بهره مند شوید ، شیرهای برقی کتابی دارای جنس های مختلف هستد که شما برای خرید انواع آن باید به نوع کار و جنس آن نیز توجه نمایید به انواع مثال استفاده آن در محیط های صنعتی یا محیط های بهداشتی می باشند .

ترینیون بال ولو

تا چنانچه اگر گرداننده اصلی که هوا یا هیدرولیک می باشد از کار بیفتد بتوانند با آزاد کردن آن از دنده با اهرم یا فلکه دستی صفحه را درهر حالت که باشد نگهدارند.

بال ولو کیتز

عملکرد نوع تک بوبین آن به گونه ای می باشد ، و با تحریک بوبین، جریان هوا از دهانه ورودی به دهانه خروجی منتقل می شود و از آنجا باد به سمت جک هدایت و باعث تغییر وضعیت جک یا موتور بادی می شود و پس از تحریک مجدد بوبین، دهانه ورودی بسته و هوای اضافه از دهانه خروجی خارج می شود و جک به حالت اولیه بازمی گردد.

خ بال ولوفو

بر روی شیر کتابی برقی معمولا دو خروجی هوا که بر روی آن ها اگزوز نصب می شود ، وجود دارد .

استاندارد رخ به رخ (face-to-face) پلاگ ولو ها معمولا منطبق بر استاندارد ANSI B16.10 است. بخشهای مختلف یک شیر توپی استاندارد در تصویر زیر نشان داده شدهاند.

بال ولو ایران

در ولوهای ۳ راهه مخلوط کننده , دو جریان با یکدیگر مخلوط می شوند و یک شار را به وجود می آورند.

بال ولو کلاس 300

یکی از مزایای ولوهای سوزنی این است که در صورت استفاده در حالت نیمه باز، احتمال آسیب به نشیمن گاه ولو، نسبت به سایر ولوها کمتر می گردد.

شیر چند راهه یا «مولتی پورت ولو» (Multiport Valve)، یکی از انواع ولو با کاربری ویژه است که المان مسدود کننده جریان در آن از چند مجرا یا اصطلاحا پورت تشکیل میشود.

ک بال ولوم

ولوها به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات فرآیندی در سیستمهای پایپینگ شناخته میشوند. این شیر با عملکرد خطی خود باعث توقف یا عبور سیال در سیستم پایپینگ میشود.

تصویر بال ولو

با وجود محدودیتهای چک ولو، این نوع شیر بهترین گزینه برای جلوگیری از برگشت جریان در سیستم پایپینگ محسوب میشود.

ا بال ولوو

هنگامی که حفره بال ولو در خط با جریان قرار میگیرد و هنگامی که چرخش ۹۰ درجه دسته بال ولو انجام میگردد مسیر سیال باز میشود .

به همین دلیل، این ولو اغلب در صنایع غذایی، پروژههای عمرانی و کارخانههای داروسازی مورد استفاده قرار میگیرد. ویژگی دیگر این ولو ها به ماکزیمم سرعت جریان سیال در کوتاهترین زمان و حرکت ولو می باشد بخصوص درمورد کنترل فشار سیالات در مخازن یا برج ها و تاورهای تحت فشار، همچنین این نوع ولوها در حجم زیاد انتقال سیالات مورد استفاده زیادی قرار می گیرد.

رنگ این شیر ها طلایی بوده و دارای بدنه یک تکه میباشند به جهت استفاده فراوان از این نوع شیر ها در خطوط انتقال و توزیع گاز ، شیرهای گازی نامیده شده اند .

بال ولو پروانه ای

بال ولو پنج راهی :جهت Switching یا Selector به صورتی که یک ورود و چهار پورت خروجی می باشند. این پورت ها معمولاً به عنوان یک ورودی و دو درگاه خروجی یا یک خروجی و دو درگاه ورودی بسته به جهت جریان در شیر به کار برده میشوند .

گ بال ولوم

شیر پروانه ای به طور کلی مطلوب هستند ، زیرا شیر پروانه ای ( باترفلی ولو ) کم تر از طرح های دیگر شیر ها هزینه دارند و وزن سبک تری دارند بنابراین به نگهداری کمتری نیاز دارند.

بال ولو کربن استیل

این ولوها برای جریان های کم شیالات مورد استفاده قرار میگیرند و سه راهی ساخته می شوند، ولو های پیسوار از این نوع ولو ها هستند.

نوع دیگر ازgate valve ها بنام gate valve های با gate گوه ای شکل می باشند. ولو فشار شکن یا ولو تنظیم کننده فشار، معمولا نزدیک کنتورهای آب ساختمان ها بعد از انشعابات از لوله اصلی آب شهر نصب می شود تا فشار های زیاد و تغییرات فشار آب شهر را کاهش دهند.

مسیر اول با کاهش در سطح مقطع همراه است و حفره روی گوی کوچک تر از ورودی و خروجی شیر می باشد.

قیمت بال ولو گازی

این نوع ولوها تشکیل شده از میله ای که در میان آن حفره ای برای عبور جریان مایع به وجود آورده شده است و در میان یک محفظه ای که در سطح داخلی آن ماشین کاری و پرداخت شده، قرار گرفته است.

بال ولو پی وی سی

شیر پروانه ای دارای یک دیسک فلزی است که بر روی یک میله نصب شده است. بنابراین، می توان گفت، عملکرد شیر پلاگ سه راهی مشابه شیر توپی سه راهی است.

تصویر متحرک زیر، مکانیزم عملکرد این شیرها را به خوبی نمایش میدهد. تقسیمبندی انواع ولو بر اساس معیارهای مختلفی نظیر عملکرد ولو در سیستم، مکانیزم حرکت المان مسدود کننده، منبع انرژی عملگر، اتصالات و نوع المان مسدود کننده انجام میگیرد.

تنظیم افقی صندلی به ساقه و دیسک اجازه می دهد تا عمود بر خط افقی حرکت کنند. و باعث حرکت هسته آهن میشود و به این وسیله مسیر جریان باز و بسته میشود.

قیمت بال ولو برنجی

در این موارد، از عملگرهای چرخشی و فلکه برای باز و بسته کردن ولو استفاده میشود. معمولا شفت شیر از یک طرف، به قطر بزرگ تر پلاگ متصل است و از طرف دیگر با عملگر یا دسته شیر.

شیرهای توپی یا ball valve بال ولو از دریچه ای به شکل نیم کره که در یک قسمت کروی شکل تعبیه شده است تشکیل شده که با گردش 90 درجه ای یا ربع گرد خود باعث باز یا بسته شدن مسیر سیال میگردد .

پینچ ولو گزینه مناسبی برای توقف، تنظیم و عبور سیالات دارای ذرات جامد است. شیر توپی سه راهی بسیار کارآمد میباشد زیرا می توان آنها را به گونه ای تنظیم کرد که کنترل جریان گاز و سیالات را بسیار ساده کند .

دیسک یک شیر گلوب را می توان به طور کامل از مسیر جریان خارج کرد یا می تواند مسیر جریان را به طور کامل ببندد.

ف بال ولوم معنی

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که شما نیاز دارید کل سیستم را به منظور تمیز کردن، بازرسی، تعمیر و یا تعویض یک شیر پروانه ای لاگ تایپ ببندید.

این نوع ولو همان ولو سوزنی است , با این تفاوت که یک زاویه نود درجه بین ورودی و خروجی آن وجود دارد.

سیستم های آب خنک کننده که در آن جریان نیاز به تنظیم دارد. وقتیکه توپی طوری بچرخد که سوراخ آن عمود بر مسیر سیال قرار گیرد، دبی سیال متوقف می گردد.

بال ولو ثابت

ساده ترین نوع پلاگ ولو ها، پلاگ ولو دو مجرایی دو وضعیتی است: در حالت باز، اجازه عبور جریان را می دهد، در حالت بسته، جریان را متوقف می کند. A​rtic᠎le was c reat ed with t​he he​lp of GSA Con​te nt Gener ator  Demover​sion​!

در غیر این صورت، دنباله پس از خنک شدن منقبض می شود و تمایل دارد دیسک را از روی صندلی بلند کند.

شیر توپی پنوماتیک از مونتاژ بال ولو با عملگر پنوماتیک تشکیل می شود که به طور اتوماتیک و بدون نیاز به اپراتور، جریان سیال عبوری را قطع و وصل یا کنترل می کند.

د بال ولوو

سایر مواد به کار رفته در ساختار گلوب ولو، از جمله آلیاژهای مبتنی بر کبالت نیز استفاده می شود. جدول زیر، ولوهای مناسب برای انتقال سیالات مایع بر اساس معیارهای مذکور را نمایش میدهد.

بال ولو پلی اتیلن

از ولوهای یکطرفه یا ولو خودکار برای جلوگیری از بازگشت سیالات که به مقصد فرستاده شده استفاده می گردد. تفاوت اصلی بین شیر های توپی فولادی و استنلس استیل در جنس بدنه وکاربرد آنها می باشد .آلیاژ استنلس استیل شامل آهن به همراه مقادیری مختلفی از کربن، سیلیکون و منگنز و حداقل 10.5%کروم می باشد .

انواع شیر توپی از نظر جنس و متریال بدنه به چهار نوع فولادی ، استنلس استیل ،پلیمری و برنجی تقسیم می شوند که هر کدام بسته به نوع سیال عبوری کاربرد خاص خود را دارند .

معنی بال ولو

قیمت شیر سوزنی استیل 1/2 و 1/4. قیمت نیدل ولو استیل و یا گیج ولو در سایز 1/2 اینچ در کلاس کاری 3000psi پانصد و نود هزار تومان می باشد .

بال ولو حبیب

جهت ارائه قیمت شیرهای کنترلی ابتدا باید مواردی بررسی گردد که در ادامه به صورت مختصر به این موارد اشاره شده است .

در حقيقت نوع طراحي داخل بدنه و اندازه مجراي عبوري به گونه اي است كه در حالت باز نيز باعث افت فشار در مسير مي شود.

متریال بال ولو

بدنه شیر گازی می تواند از جنس های مختلفی مانند متال، پلاستیک و یا متال همراه با پلاستیک می تواند باشد.

بال ولو سه راهی این شیرها برای مثال در سایزهای کوچک و بزرگ فشار های ضعیف و زیاد در لوله کشی گاز و یا آب گرم و سرد برای حالتهای باز یا بسته مورد استفاده قرار میگیرد .

ح بال ولوو

انواع مختلفی از شیر پروانه ای ( باترفلای ولو ) وجود دارند که هر کدام برای فشار های متفاوت و استفاده متفاوت تطبیق داده میشوند.

برخی از بال ولوها دارای عملگرهایی هستند که به صورت دنده خورشیدی کار می کنند. این نوع ولوها ،ولوهای هستند که با نیروی وزنه هایی که روی دریچه فشار درون مخزن هستند را در حد مجاز ایمنی مد نظر کنترل می کنند.

این شیرها هنگامی عمل می کنند که دسته شیر 90 درجه بچرخد. اگرچه این شیرها افت فشار کمی بالاتر از مستقیم نشان می دهند.

ولو اطمینان به طور اتوماتیک از افزایش فشار گاز قبلا معین شده جلوگیری می نماید به عبارت دیگر در مواقع لزوم مقدار لازم از گاز ،بخار آب یا هوا را تخلیه می نماید تا فشار دستگاه به حد مجاز برسد.

تصویر زیر، بخشهای مختلف ولو کشویی را نمایش میدهد. تصویر زیر، بخشهای اجزای مختلف شیرهای سوزنی را نشان میدهد. شیرهای توپی سبکتر از شیرهای دروازه ای هستند.

درباره ی admin_asooweb